Česko vs. Slovensko alebo kto ponúka lacnejšie hypotéky?

27/07/2022 | Jan Bachura, zpráva Hypoindexu
Článok|Diskusia
Hypoteka_penize

Na Slovensku sa platí jednotnou európskou menou. Slovenské úrokové sadzby ponúkané pri hypotekárnych úveroch patria dlhodobo medzi najnižšie v Európe. V poslednej dobe ale dopyt po dlhodobých fixáciách rastie, mediálne sa totiž preberá skutočnosť, že dlhšia fixácia ponúka väčšiu istotu. Nikto nevie, aké budú úrokové sadzby. A fixaciou sa kupuje istota. Z pohľadu rodinného rozpočtu je jasné, s akými splátkami je možné počítať. Úrokové sadzby hypotekárnych úverov na Slovensku zostávajú v porovnaní s českými končinami neporovnateľne nižšie.

Posledná dekáda bola v znamení klesajúcich úrokových sadzieb pri hypotekárnych úveroch. Vôbec sa nezdalo sa, že by úrokové sadzby mali kedy ešte rásť. Dnes úroková sadzba pri hypotekárnych úveroch s jednoročnou fixáciou zostáva na úrovni 1,49 % p.a., pri trojročnej fixácii však už činí 2,59 % p.a. a desaťročnú fixáciu možno potom dojednať s úrokovou sadzbou 3,39 % p. Tak by sa dal zhrnúť vývoj úročenia hypotekárnych úverov najväčšej slovenskej banky, nie v Česku. Úrokové sadzby hypotekárnych úverov na Slovensku zostávajú v porovnaní s českými končinami neporovnateľne nižšie.

Na Slovensku sa platí jednotnou európskou menou. Slovenské úrokové sadzby ponúkané pri hypotekárnych úveroch patria dlhodobo medzi najnižšie v Európe. V poslednej dobe ale dopyt po dlhodobých fixáciách rastie, mediálne sa totiž preberá skutočnosť, že dlhšia fixácia ponúka väčšiu istotu. Nikto nevie, aké budú úrokové sadzby. A fixáciou sa kupuje istota. Z pohľadu rodinného rozpočtu je jasné, s akými splátkami je možné počítať.

Ešte pred pár mesiacmi na Slovensku pokračoval konkurenčný boj bánk o poskytovaní hypoték za rekordne nízke úrokové sadzby. Úrokové sadzby pod úrovňou jedného percenta ročne boli bežné. K slovu sa dostávala aj možnosť výhodne financovať energeticky úsporné bývanie.

Na jednej strane lacné hypotéky, na strane druhej prekvapenie z rastu cien. Ako rástli objemy poskytnutých hypotekárnych úverov, rástli aj ceny nehnuteľností. Už aj na Slovensku sa ale píše: „Na rekordne lacné hypotéky môžeme zabudnúť.“ V porovnaní so zdražovaním hypoték v Česku ide ale o zdraženie kozmetické. Aj keď Európska centrálna banka sa zvyšovaním úrokových sadzieb neponáhľa, slovenské banky úrokové sadzby hypotekárnych úverov rádovo v desatinách percenta zvyšujú.

Aj na Slovensku zaznievajú komentáre o rastúcich cenách nehnuteľností. Aj tamojšie ceny rezidenčných nehnuteľností rastú dvojciferným ročným tempom. Cena za meter štvorcový pri bytoch sa počas minulého roka zvýšila o pätinu. Dôvodom má byť ich nedostatok, situácia, keď dopyt predbieha aktuálnu ponuku. Na pozadí má stáť aj rast cien stavebných materiálov, rovnako ako nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily.

Hypotéky sú na Slovensku stále veľmi lacné, inflácia fandí dlžníkom. A tak sa ani nemožno diviť tomu, že objem nových hypoték trhá historické rekordy. Znateľnejší nárast úrokových nákladov potom zatiaľ postihuje skôr len skupinu klientov s hraničným príjmom.

 

Aká je súčasná ponuka hypotekárnych úverov na českom a slovenskom trhu?

Nasledujúca tabuľka uvádza súčasnú ponuku/porovnanie hypotekárnych úverov u vybraných bánk na českom a slovenskom trhu na základe modelového príkladu za týchto podmienok: novo dohodnutý (nerefinancovaný) účelový hypotekárny úver (kúpa nehnuteľnosti) vo výške 3 mil. Kč/120 000 EUR, pri minimálnej úrokovej sadzbe do 80 % LTV s fixáciou na 5 rokov a splatnosťou 30 rokov.

Banka Úroková sadzba ČR (v p.a.)  Mesačná splátka ČR Úroková sadzba SR (v p.a.) Mesačná splátka SR Rozdiel v splátke
Česká spořitelna / Slovenská sporiteľňa 5,94 % 18 040 Kč 2,79 % 12 311 Kč*
(492,44 EUR)
5 729 Kč
ČSOB 6,49 % 18 942 Kč 2,65 % 12 100 Kč*
(484 EUR)
6 842 Kč
Fio banka 5,78 % 17 564 Kč 2,58 % 11 979 Kč*
(479,16 EUR)
5 585 Kč
mBank 6,09 % 18 161 Kč 3,39 % 13 300 Kč*
(532 EUR)
4 861 Kč
UniCredit Bank 5,89 % 17 775 Kč 3,19 % 12 958 Kč*
(518,30 EUR)
4 817 Kč

Zdroj: webové kalkulačky bank k datu 13. 7. 2022
* kurz 1 EUR = 25 Kč

Z uvedeného porovnania vyplýva, že priemerná úroková sadzba pri hypotekárnych úveroch v Česku je približne 6 % p.a., zatiaľ čo pri hypotekárnych úveroch na Slovensku je to iba 2,92 % p.a., teda zhruba polovičná. Priemerná splátka hypotéky v Česku potom činí 18 096 Kč, zatiaľ čo priemerná splátka hypotéky na Slovensku by po prepočítaní na české koruny bola 12 530 Kč. Priemerná hypotéka na Slovensku je tak približne o 5 500 Kč lacnejšia ako hypotéka v Česku.

Spravodajstvo

Finparada.sk|Finparada.cz

V septembri sme aktualizovali rebríčky sporiacich účtov a termínovaných vkladov

Prvé tri miesta v rebríčku sporiacich účtov obsadili Fio banka, Slovenská sporiteľňa a Privatbanka. Pri termínovaných účtoch sa v rebríčku umiestnili Fio banka, Privatbanka a UniCredit Bank. Toto sú výsledky nového rebríčka bankových vkladových produktov.

19/09/2023 | Michal Mošnička | foto: Shutterstock

Rebríček cestovného poistenia, aké sú najlepšie ponuky?

Na Finparáde sme pred letom doplnili rebríček cestovného poisteniaJednotkou je poistenie od Uniqa poisťovne, druhé miesto patrí  Allianz a tretie miesto uzatvára AXA-ASSISTANCE. Rozhodujúcimi parametrami boli... 

21/06/2023 | Michal Mošnička | foto: Finparáda

Rebríček hypoték na slovenskom trhu v máji 2023

V novom rebríčku hypotekářských úverov obhájila prvé miesto Prima banka, na druhom mieste skončila po novom Fio banka a tretie miesto patrí ČSOB, rovnako ako v jeseni.

30/05/2023 | Michal Mošnička | foto: CENTURY21

Přehled dluhopisů na Finparádě za měsíc září

Dluhopis, nebo také obligace či bond, je druh cenného papíru, který je pro investory jednou z možností zhodnocení peněz a pro vydavatele možností, jak si výhodně zajistit dlouhodobější zdroj financování. Na Finparádě se zaměřujeme na dluhopisy od finančních společností a bank. Kterým dluhopisům bude končit upisovací období a jaké jsou nové dluhopisy na Finparádě? Přinášíme přehled dluhopisů za měsíc září...

29/09/2023 | Tomáš Smetana | foto: Shutterstock

Denní zprávy

Zajímá vás svět finančních produktů a služeb, ale i ekonomická témata? Každý všední den pro vás připravíme přehled těch nejzajímavějších informací a novinek z finančního trhu za den předchozí. Sledujte naše pravidelné denní zpravodajství na Finparádě.cz, ve kterém najdete veškeré důležité zprávy na jednom místě...

28/09/2023 | Redakce Finparády.cz | foto: Finparáda.cz

Kníže Václav nejen jako vládce, světec, ochránce, ale svatováclavský dukát patří k nejpopulárnějším českým mincím

První české zlaté mince, kterým se říkalo dukáty, nechal razit sám „Otec vlasti“ Karel IV. Když pak na český trůn nastoupili Jagellonci, vůbec poprvé se v jejich reliéfu objevila postava svatého Václava, patrona českých zemí. Obsah zlata v dukátech byl bedlivě kontrolován, a tak patřily k nejspolehlivějším mincím své doby...

28/09/2023 | Michal Mošnička | foto: iStock

Zobraziť všetky články