Česko vs. Slovensko alebo kto ponúka lacnejšie hypotéky?

27/07/2022 | Jan Bachura, zpráva Hypoindexu
Článok|Diskusia
Hypoteka_penize

Na Slovensku sa platí jednotnou európskou menou. Slovenské úrokové sadzby ponúkané pri hypotekárnych úveroch patria dlhodobo medzi najnižšie v Európe. V poslednej dobe ale dopyt po dlhodobých fixáciách rastie, mediálne sa totiž preberá skutočnosť, že dlhšia fixácia ponúka väčšiu istotu. Nikto nevie, aké budú úrokové sadzby. A fixaciou sa kupuje istota. Z pohľadu rodinného rozpočtu je jasné, s akými splátkami je možné počítať. Úrokové sadzby hypotekárnych úverov na Slovensku zostávajú v porovnaní s českými končinami neporovnateľne nižšie.

Posledná dekáda bola v znamení klesajúcich úrokových sadzieb pri hypotekárnych úveroch. Vôbec sa nezdalo sa, že by úrokové sadzby mali kedy ešte rásť. Dnes úroková sadzba pri hypotekárnych úveroch s jednoročnou fixáciou zostáva na úrovni 1,49 % p.a., pri trojročnej fixácii však už činí 2,59 % p.a. a desaťročnú fixáciu možno potom dojednať s úrokovou sadzbou 3,39 % p. Tak by sa dal zhrnúť vývoj úročenia hypotekárnych úverov najväčšej slovenskej banky, nie v Česku. Úrokové sadzby hypotekárnych úverov na Slovensku zostávajú v porovnaní s českými končinami neporovnateľne nižšie.

Na Slovensku sa platí jednotnou európskou menou. Slovenské úrokové sadzby ponúkané pri hypotekárnych úveroch patria dlhodobo medzi najnižšie v Európe. V poslednej dobe ale dopyt po dlhodobých fixáciách rastie, mediálne sa totiž preberá skutočnosť, že dlhšia fixácia ponúka väčšiu istotu. Nikto nevie, aké budú úrokové sadzby. A fixáciou sa kupuje istota. Z pohľadu rodinného rozpočtu je jasné, s akými splátkami je možné počítať.

Ešte pred pár mesiacmi na Slovensku pokračoval konkurenčný boj bánk o poskytovaní hypoték za rekordne nízke úrokové sadzby. Úrokové sadzby pod úrovňou jedného percenta ročne boli bežné. K slovu sa dostávala aj možnosť výhodne financovať energeticky úsporné bývanie.

Na jednej strane lacné hypotéky, na strane druhej prekvapenie z rastu cien. Ako rástli objemy poskytnutých hypotekárnych úverov, rástli aj ceny nehnuteľností. Už aj na Slovensku sa ale píše: „Na rekordne lacné hypotéky môžeme zabudnúť.“ V porovnaní so zdražovaním hypoték v Česku ide ale o zdraženie kozmetické. Aj keď Európska centrálna banka sa zvyšovaním úrokových sadzieb neponáhľa, slovenské banky úrokové sadzby hypotekárnych úverov rádovo v desatinách percenta zvyšujú.

Aj na Slovensku zaznievajú komentáre o rastúcich cenách nehnuteľností. Aj tamojšie ceny rezidenčných nehnuteľností rastú dvojciferným ročným tempom. Cena za meter štvorcový pri bytoch sa počas minulého roka zvýšila o pätinu. Dôvodom má byť ich nedostatok, situácia, keď dopyt predbieha aktuálnu ponuku. Na pozadí má stáť aj rast cien stavebných materiálov, rovnako ako nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily.

Hypotéky sú na Slovensku stále veľmi lacné, inflácia fandí dlžníkom. A tak sa ani nemožno diviť tomu, že objem nových hypoték trhá historické rekordy. Znateľnejší nárast úrokových nákladov potom zatiaľ postihuje skôr len skupinu klientov s hraničným príjmom.

 

Aká je súčasná ponuka hypotekárnych úverov na českom a slovenskom trhu?

Nasledujúca tabuľka uvádza súčasnú ponuku/porovnanie hypotekárnych úverov u vybraných bánk na českom a slovenskom trhu na základe modelového príkladu za týchto podmienok: novo dohodnutý (nerefinancovaný) účelový hypotekárny úver (kúpa nehnuteľnosti) vo výške 3 mil. Kč/120 000 EUR, pri minimálnej úrokovej sadzbe do 80 % LTV s fixáciou na 5 rokov a splatnosťou 30 rokov.

Banka Úroková sadzba ČR (v p.a.)  Mesačná splátka ČR Úroková sadzba SR (v p.a.) Mesačná splátka SR Rozdiel v splátke
Česká spořitelna / Slovenská sporiteľňa 5,94 % 18 040 Kč 2,79 % 12 311 Kč*
(492,44 EUR)
5 729 Kč
ČSOB 6,49 % 18 942 Kč 2,65 % 12 100 Kč*
(484 EUR)
6 842 Kč
Fio banka 5,78 % 17 564 Kč 2,58 % 11 979 Kč*
(479,16 EUR)
5 585 Kč
mBank 6,09 % 18 161 Kč 3,39 % 13 300 Kč*
(532 EUR)
4 861 Kč
UniCredit Bank 5,89 % 17 775 Kč 3,19 % 12 958 Kč*
(518,30 EUR)
4 817 Kč

Zdroj: webové kalkulačky bank k datu 13. 7. 2022
* kurz 1 EUR = 25 Kč

Z uvedeného porovnania vyplýva, že priemerná úroková sadzba pri hypotekárnych úveroch v Česku je približne 6 % p.a., zatiaľ čo pri hypotekárnych úveroch na Slovensku je to iba 2,92 % p.a., teda zhruba polovičná. Priemerná splátka hypotéky v Česku potom činí 18 096 Kč, zatiaľ čo priemerná splátka hypotéky na Slovensku by po prepočítaní na české koruny bola 12 530 Kč. Priemerná hypotéka na Slovensku je tak približne o 5 500 Kč lacnejšia ako hypotéka v Česku.

Spravodajstvo

Finparada.sk|Finparada.cz

Rebríček hypoték na slovenskom trhu v máji 2024

V novom rebríčku hypotekářských úverov obhájila prvé miesto Prima banka, na druhom mieste skončila Fio banka a tretie miesto patrí ČSOB. Z hľadiska poradie sa rebríček oproti roku 2023 nezmenil.

24/05/2024 | Michal Mošnička | foto: CENTURY21

Veľké banky, veľké zisky za rok 2023 a to ako v Česku, tak aj na Slovensku

Veľké banky-veľké zisky, to platí v Česku aj na Slovensku. Najväčší zisk na oboch trhoch vytvorila za rok 2023 Česká spořitelna a Slovenská sporiteľňa. Na oboch trhoch sa darilo aj ČSOB. Rozdiely v ziskovosti sú veľké, väčší pokles zisku vidíme v Česku.

15/05/2024 | Michal Mošnička

Rebríček bankových pôžičiek na jar 2024

S najlepšou ponukou spotrebných bankovních úverov na jar 2024 prichaza Raiffeisen banka, mBank a UniCredit Bank.

01/05/2024 | Michal Mošnička | foto: Finparáda.sk

Mastercard mění online platby. Jaké má cíle do roku 2030?

Společnost Mastercard zveřejnila svou vizi, která je součástí globálního cíle zcela odstranit nutnost ručního zadávání údajů platební karty, což veškerý elektronický obchod učiní nejen bezpečnějším, ale také výrazně dostupnějším. Přibližně každá čtvrtá transakce zpracovaná v globálním systému společnosti Mastercard je dnes tokenizovaná a tento podíl se rychle zvyšuje. V Česku se podíl plateb provedených tokenem za posledního dva a půl roku zdvojnásobil...

21/06/2024 | Tomáš Smetana, zpráva Mastercard | foto: Pixabay

Jak naložit s kapesným pro děti?

Závěr školního roku se blíží a většina dětí dostane za vysvědčení odměnu. Tu finanční jim můžete uložit na spořicí účet. Podrobné srovnání spořicích účtů pro děti naleznete v našem článku...

21/06/2024 | Valerie Koubová| foto: Depositphotos

Air Bank umožňuje ověření přes občanku v mobilu

Air Bank jako první tuzemská banka umožní identifikaci na pobočkách eDokladem, dosud to bylo možné jen na vybraných úřadech státní správy. V článku se také dočtete co vlastně eDoklady přináší občanům, jak je to s možností prokazování totožnosti a další informace k tomuto tématu...

20/06/2024 | Veronika Křivská, zpráva Air Bank a edoklady.gov.cz | foto: Air Bank

Zobraziť všetky články