Do čoho je možné investovať na burze?

25/03/2024 | Tomáš Smetana, zpráva Freedom24 | foto: Pixabay
Článok|Diskusia

Burza je inštitúcia, ktorá organizuje trh s investičnými nástrojmi. Existuje tu hneď niekoľko možností, do ktorých je možné na burze investovať. Napríklad prostredníctvom spoločnosti Freedom Finance Europe môžete nakupovať a predávať akcie, dlhopisy a podiely vo fondoch obchodovaných na burze (ETF). Pozrime sa na hlavné rysy týchto aktív.

Akcie

Akcia je cenný papier, ktorý vám dáva právo vlastniť časť spoločnosti. Majiteľ aspoň jednej akcie sa stáva spolumajiteľom podniku, tj akcionárom spoločnosti, a môže si nárokovať budúce zisky z nej.

Uveďme si jednoduchý príklad: predstavte si mladý čerešňový sad, ktorý má teraz 10 stromov. Jeden z nich kúpite a stanete sa podielnikom v sade. Teraz vlastníte 10% akcií.

Po nejakej dobe váš strom zosilnie a prinesie prvé plody. Čerešne sa začnú predávať a prinášajú zisk. Vlastníte časť sadu, tj ste podielnikom a spoluvlastníkom, takže dostávate časť príjmov. Také zisky sú dividendami z akcií.

S každou sezónou čerešňový sad ďalej rastie a rozvíja sa – stromy sú vyššie, mohutnejšie a plodia viac ovocia. Hodnota každého jednotlivého stromu sa tiež zvyšuje, a tak sa dá váš strom predať za vyššiu cenu, než za akú ste ho kúpili na začiatku - to je príjem z predaja podielov.

Existujú dva spôsoby, ako na podieloch zarobiť:

  • predať za vyššiu cenu, než za akú boli pôvodne zakúpené
  • získať úroky vo forme dividend z vlastníctva akcií.

 

Dlhopisy

Dlhopis je dlh, ktorý požičiavate spoločnosti alebo vláde za úrok.

Vráťme sa k príkladu s čerešňovým sadom. V prípade dlhopisov neinvestujete peniaze do podniku ani nekupujete stromčeky. Požičiavate peniaze na úrok majiteľovi čerešňového sadu. Možno potrebuje optimalizovať svoje výdavky a kúpiť nákladné auto na prepravu ovocia.

Dlhopisy si teda môžeme predstaviť ako pevne daný splátkový kalendár na dlhy majiteľa záhrady. Splácanie môže prebiehať nasledujúcimi spôsobmi:

  • mesačná splátka úrokov bez ohľadu na výnos
  • splatenie istiny k určitému dátumu - napríklad po jednom roku.

V skutočnosti budete teda pre majiteľa záhrady bankou, ktorá mu poskytla úver.

 

ETF

Zoberme si príklad s poľnohospodárstvom z iného uhla: chcete investovať nielen do čerešňového sadu, ale za perspektívne považujete ovocné plodiny všeobecne - melóny, broskyne, hrozno a jablká. Na všetky tieto sady však nemáte dostatok peňazí. Prizvite teda priateľov, spojíte sily a kapitál a všetci spoločne sa stanete spolumajiteľmi týchto sadov – jedná sa o ETF.

Všetky výnosy z ovocia a stromov zvyšujú hodnotu ETF, a preto sa zvyšuje hodnota podielu každého účastníka. Na burze sú ETF vytvárané špeciálnymi spoločnosťami, poskytovateľmi, a jediné, čo musíte urobiť, je kúpiť podiel.

ETF je fond obchodovaný na burze. Akcie, dlhopisy alebo akcie a dlhopisy dohromady, spojené spoločnou myšlienkou, sú zostavené do jedného hotového súboru cenných papierov, ktorého časť si môžete kúpiť pre seba.

Investovať môžete na platforme Freedom24, ktorá má prístup na viac ako 15 akciových trhov vrátane USA, Európy alebo Hongkongu. Broker ponúka investovanie do akcií, ETF, dlhopisov, futures a amerických opcií. Freedom24 súčasne poskytuje možnosť sporenia.

Poznámka:
Článok neslúži na poskytovanie osobného investičného poradenstva, nepredstavuje investičné odporúčania na nákup či predaj akýchkoľvek investičných nástrojov ani ponuku na uzavretie zmluvy podľa § 1732 zákona č. 89/2012 Zb., Občianskeho zákonníka. Pred rozhodnutím na nákup akéhokoľvek produktu vám preto odporúčame kontaktovať investičného poradcu alebo osobného bankára, ktorý vám poskytne viac informácií o produktoch a odporučí, či sa konkrétny produkt hodí k vášmu rizikovému profilu a do vášho portfólia. Investičné nástroje uvedené vyššie nezaručujú návratnosť vloženej investície. Hodnota investície môže v čase kolísať, v závislosti od typu investície aj výraznejším spôsobom.

Spravodajstvo

Finparada.sk|Finparada.cz

Aktualizovali sme rebríčky sporiacich účtov a termínovaných vkladov

Prvé tri miesta v rebríčku sporiacich účtov obsadili Fio banka, Prima banka a 365. bank. Pri termínovaných účtoch sa v rebríčku umiestnili Privatbanka, Fio banka  a Prima banka. Toto sú výsledky nového rebríčka bankových vkladových produktov. 

09/04/2024 | Michal Mošnička | foto: Shutterstock

Do čoho je možné investovať na burze?

Burza je inštitúcia, ktorá organizuje trh s investičnými nástrojmi. Existuje tu hneď niekoľko možností, do ktorých je možné na burze investovať. Napríklad prostredníctvom spoločnosti Freedom Finance Europe môžete nakupovať a predávať akcie, dlhopisy...

25/03/2024 | Tomáš Smetana, zpráva Freedom24 | foto: Pixabay

Aký produkt získa za rok 2024 Cenu verejnosti?

Hodnotenie odborníkov a užívateľov v rebríčkoch finančných produktov na jednom mieste. Užívatelia finančných produktov môžu potvrdiť alebo korigovať hodnotenie odborníkov prostredníctvom smajlíkov. Na Finparada.sk zatiaľ hodnotilo viac ako 500 návštevníkov portálu. T...

14/03/2024 | Michal Mošnička | foto: Finparada

Co nabízí dluhopisový trh v roce 2024?

Po náročných letech 2022 a 2023 by mohly klesající úrokové sazby zatraktivnit dluhopisy oproti hotovosti. U dluhopisů s investičním stupněm proběhlo mnoho příznivě oceněných nových emisí napříč sektory. Zdá se, že rok 2024 nabídne investorům dobrý vstup do této třídy aktiv...

12/04/2024 | Tomáš Smetana, zpráva Invesco | foto: Pixabay

Spoření v cizích měnách, nabídky bank jsou velice rozdílné

Rozdíly jsou doopravdy velké, některé banky spořicí účet, termínovaný vklad v eurech či americkém dolaru vůbec nenabízí, nebo nabízejí minimální sazbu 0,01 % p.a., nebo naopak můžete získat sazbu 3 % p.a. To může být při vkladu 10 tisíc eur rozdíl více jak 7 tisíc korun...

11/04/2024 | Michal Mošnička, Veronika Křivská, zpráva Banka Creditas | foto: Pexels

Srovnání podnikatelských účtů od Raiffeisenbank. Co nového nabízí EXKLUZIVNÍ účet?

Raiffeisenbank obměnil svoji nabídku podnikatelských účtů. Nově přichází s EXKLUZIVNÍM účtem, který vytvořila na základě zpětné vazby klientů a který poskytuje ojedinělé možnosti současně v jedné službě. Účet cílí především na malé firmy, ale svými benefity je vhodný pro všechny podnikatele. Více o novém účtu a srovnání s dalšími podnikatelskými účty od Raiffeisenbank najdete v našem článku...

11/04/2024 | Tomáš Smetana, zpráva Raiffeisenbank | foto: Raiffeisenbank

Zobraziť všetky články