Porovnanie výsledkov súťaže Finparáda – Finančný produkt roka 2022 na Slovensku a v Česku

3/8/2023 | Michal Mošnička
Článok|Diskusia

Spoločnosť Scott & Rose vyhlásila na Slovensku prvý ročník Finparáda – Finančný produkt roka 2022, preto je možné prvýkrát porovnať ponuku najlepších finančných produktov v Česku a na Slovensku, a to naviac s ohľadom na fakt, že množstvo bánk a poisťovní pôsobí na oboch trhoch. Napríklad Česká sporiteľňa a Allianz, ktoré mali v ČR najviac ocenených produktov, na Slovensku nezabodovali. Naopak nízkonákladové banky ako mBank či Fio banka sa produktovo presadzujú na oboch trhoch. ČSOB viac boduje na Slovensku než v ČR.

 

Bežné účty a vkladové produkty

Čo sa bežných účtov týka, bodovali hneď dve banky, ktoré pôsobia aj v Česku, a to Fio banka – Fio osobný účet, ktorá sa umiestnila prvá, tretie miesto obsadila UniCredit Bank s účtom START.

U vkladových produktoch – sporiace účty (SÚ) a termínované vklady (TV), ponúkali zhodné najlepšie sadzby v roku 2022 lokální hráči. Například tomu, že v Česku Fio banka v žiadnej vkladovej kategórii nebodovala, na Slovensku získala treťe miesto za ponuku termínovaných vkladov a vo zvyšovaní sadzieb pokračuje aj v roku 2023. Ponuka sadzieb sa ale na oboch trhoch vyvíja odlišné vzhľadom k tomu, že SR má euro. Priemerná sadzba v roce 2022 u sporiacich účtoch v SR bola 0,17 % a u termínovaných vkladoch činila priemerná sadzba pri všetkých fixáciách a všetkých objemoch 0,13 %. V ČR sa sadzba u sporiacích účtoch pohybovala na hranici 1,77 % a u termínovaných vkladů 1,28 %.

Pôžičky a hypotéky

U spotrebiteľských úveroch zabodovali hneď dve banky pôsobiace v ČR aj v SR, a to ČSOB a mBank, ktoré zhodne získali na oboch trhoch tretie miesto. U hypoték na Slovensku bodovala ČSOB, ktorá všeobecně v hypotékách v ČR boduje za poslední roky vynimočně, navýše tomu, že má v ČR špecializovanú Hypotekárnu banku.

Ponuka poisťovní

Na oboch trhoch dominuje ponuka poistenia schopnosti splácať od BNP Paribas Cardif. Poisťovňa sa špecializuje na tento druh poistenia, ktoré ponúka ako doplnkový produkt k pôžičkám a hypotékam pre viac bánk v Česku aj na Slovensku.

U rizikového životného poistenia sú na Slovensku za rok 2022 v TOP 3 poisťovne, ktoré síce zároveň pôsobia na českom aj slovenskom trhu, ale ani jedna nezískala ocenenie za rok 2022 na tom českom. Jedná sa o Uniqa, Generali a NN Životná poisťovňa.

Český a slovenský trh je pre európske finančné skupiny zaujímavý

U niektorých finančních skupín je trh Česka a Slovenska jedným z hlavných. Napríklad pre skupinu Erste alebo koncern UNIQA Insurance Group. Český a slovenský trh pre UNIQA priniesli takmer tretinu medzinárodného poistného (17 európskych trhov mimo Rakúska) a výrazne sa podieľali aj na dosiahnutom zisku skupiny. UNIQA mala vo svojom kmeni bezmála 3 milióny poistných zmlúv českých a slovenských zákazníkov.

Erste Group je bankovní skupina, ktorá pôsobí v Rakúsku, Českej republike, na Slovensku, v Rumunsku, Maďarsku, Chorvátsku a Srbsku. Celkový počet klientov je cez 16 milionů, z toho 4,5 milióna v ČR. Skupina Erste skončila rok 2022 s hospodářským výsledkem 2,16 mld. eur, z toho 20,2 mld. Kč za český trh.

 

Výsledky Finparáda - Finanční produkt roka 2022 v Česku a na Slovensku

Vyhlásenie dvanástého ročníka Finparáda - Finanční produkt roku 2022 v Česku nájdete tu >>>

Vyhlásenie prvého ročníka Finparáda - Finančný produkt roka 2022 na Slovensku nájdete tu >>>

Spravodajstvo

Porovnanie výsledkov súťaže Finparáda – Finančný produkt roka 2022 na Slovensku a v Česku

Spoločnosť Scott & Rose vyhlásila na Slovensku prvý ročník Finparáda – Finančný produkt roka 2022, preto je možné prvýkrát porovnať ponuku najlepších finančních produktů v Česku a na Slovensku, a to naviac s ohľadom na fakt, že množstvo bánk a poisťovní pôsobí na oboch trhoch. Napríklad Česká sporiteľňa a Allianz, ktoré mali v ČR najviac ocenených produktov...

 

3/8/2023 | Michal Mošnička

Poznáme najlepšie finančné produkty za rok 2022, do súťaže sa môže zapojiť aj verejnosť

Portál Finparáda, ktorý sa špecializuje na hodnotenie finančných produktov, vyhlásil v Českej republike výsledky už 12. ročníka súťaže Finparáda.cz - Finančný produkt roka 2022 a túto súťaž vyhlasuje prvýkrát aj na slovenskom trhu...

2/27/2023 | Michal Mošnička

Rebríček bežných účtov. Ktoré banky ponúkajú najlepšiu ponuku?

Na Finparáde nastala aktualizácia rebríčkov najlepších bežných účtov na trhu. Jednotkou je účet od Fio banky, druhé miesto patrí Tatra banke a tretie miesto uzatvára UniCredit Bank. Rozhodujúcim parametrom boli nízke náklady na vedenie účtu, transakcie a služby, ďalej...

1/12/2023 | Michal Mošnička

Zobraziť všetky články