Porovnanie výsledkov súťaže Finparáda – Finančný produkt roka 2022 na Slovensku a v Česku

08/03/2023 | Michal Mošnička
Článok|Diskusia

Spoločnosť Scott & Rose vyhlásila na Slovensku prvý ročník Finparáda – Finančný produkt roka 2022, preto je možné prvýkrát porovnať ponuku najlepších finančných produktov v Česku a na Slovensku, a to naviac s ohľadom na fakt, že množstvo bánk a poisťovní pôsobí na oboch trhoch. Napríklad Česká sporiteľňa a Allianz, ktoré mali v ČR najviac ocenených produktov, na Slovensku nezabodovali. Naopak nízkonákladové banky ako mBank či Fio banka sa produktovo presadzujú na oboch trhoch. ČSOB viac boduje na Slovensku než v ČR.

 

Bežné účty a vkladové produkty

Čo sa bežných účtov týka, bodovali hneď dve banky, ktoré pôsobia aj v Česku, a to Fio banka – Fio osobný účet, ktorá sa umiestnila prvá, tretie miesto obsadila UniCredit Bank s účtom START.

U vkladových produktoch – sporiace účty (SÚ) a termínované vklady (TV), ponúkali zhodné najlepšie sadzby v roku 2022 lokální hráči. Například tomu, že v Česku Fio banka v žiadnej vkladovej kategórii nebodovala, na Slovensku získala treťe miesto za ponuku termínovaných vkladov a vo zvyšovaní sadzieb pokračuje aj v roku 2023. Ponuka sadzieb sa ale na oboch trhoch vyvíja odlišné vzhľadom k tomu, že SR má euro. Priemerná sadzba v roce 2022 u sporiacich účtoch v SR bola 0,17 % a u termínovaných vkladoch činila priemerná sadzba pri všetkých fixáciách a všetkých objemoch 0,13 %. V ČR sa sadzba u sporiacích účtoch pohybovala na hranici 1,77 % a u termínovaných vkladů 1,28 %.

Pôžičky a hypotéky

U spotrebiteľských úveroch zabodovali hneď dve banky pôsobiace v ČR aj v SR, a to ČSOB a mBank, ktoré zhodne získali na oboch trhoch tretie miesto. U hypoték na Slovensku bodovala ČSOB, ktorá všeobecně v hypotékách v ČR boduje za poslední roky vynimočně, navýše tomu, že má v ČR špecializovanú Hypotekárnu banku.

Ponuka poisťovní

Na oboch trhoch dominuje ponuka poistenia schopnosti splácať od BNP Paribas Cardif. Poisťovňa sa špecializuje na tento druh poistenia, ktoré ponúka ako doplnkový produkt k pôžičkám a hypotékam pre viac bánk v Česku aj na Slovensku.

U rizikového životného poistenia sú na Slovensku za rok 2022 v TOP 3 poisťovne, ktoré síce zároveň pôsobia na českom aj slovenskom trhu, ale ani jedna nezískala ocenenie za rok 2022 na tom českom. Jedná sa o Uniqa, Generali a NN Životná poisťovňa.

Český a slovenský trh je pre európske finančné skupiny zaujímavý

U niektorých finančních skupín je trh Česka a Slovenska jedným z hlavných. Napríklad pre skupinu Erste alebo koncern UNIQA Insurance Group. Český a slovenský trh pre UNIQA priniesli takmer tretinu medzinárodného poistného (17 európskych trhov mimo Rakúska) a výrazne sa podieľali aj na dosiahnutom zisku skupiny. UNIQA mala vo svojom kmeni bezmála 3 milióny poistných zmlúv českých a slovenských zákazníkov.

Erste Group je bankovní skupina, ktorá pôsobí v Rakúsku, Českej republike, na Slovensku, v Rumunsku, Maďarsku, Chorvátsku a Srbsku. Celkový počet klientov je cez 16 milionů, z toho 4,5 milióna v ČR. Skupina Erste skončila rok 2022 s hospodářským výsledkem 2,16 mld. eur, z toho 20,2 mld. Kč za český trh.

 

Výsledky Finparáda - Finanční produkt roka 2022 v Česku a na Slovensku

Vyhlásenie dvanástého ročníka Finparáda - Finanční produkt roku 2022 v Česku nájdete tu >>>

Vyhlásenie prvého ročníka Finparáda - Finančný produkt roka 2022 na Slovensku nájdete tu >>>

Spravodajstvo

Finparada.sk|Finparada.cz

Rebríček hypoték na slovenskom trhu v máji 2024

V novom rebríčku hypotekářských úverov obhájila prvé miesto Prima banka, na druhom mieste skončila Fio banka a tretie miesto patrí ČSOB. Z hľadiska poradie sa rebríček oproti roku 2023 nezmenil.

24/05/2024 | Michal Mošnička | foto: CENTURY21

Veľké banky, veľké zisky za rok 2023 a to ako v Česku, tak aj na Slovensku

Veľké banky-veľké zisky, to platí v Česku aj na Slovensku. Najväčší zisk na oboch trhoch vytvorila za rok 2023 Česká spořitelna a Slovenská sporiteľňa. Na oboch trhoch sa darilo aj ČSOB. Rozdiely v ziskovosti sú veľké, väčší pokles zisku vidíme v Česku.

15/05/2024 | Michal Mošnička

Rebríček bankových pôžičiek na jar 2024

S najlepšou ponukou spotrebných bankovních úverov na jar 2024 prichaza Raiffeisen banka, mBank a UniCredit Bank.

01/05/2024 | Michal Mošnička | foto: Finparáda.sk

Mastercard mění online platby. Jaké má cíle do roku 2030?

Společnost Mastercard zveřejnila svou vizi, která je součástí globálního cíle zcela odstranit nutnost ručního zadávání údajů platební karty, což veškerý elektronický obchod učiní nejen bezpečnějším, ale také výrazně dostupnějším. Přibližně každá čtvrtá transakce zpracovaná v globálním systému společnosti Mastercard je dnes tokenizovaná a tento podíl se rychle zvyšuje. V Česku se podíl plateb provedených tokenem za posledního dva a půl roku zdvojnásobil...

21/06/2024 | Tomáš Smetana, zpráva Mastercard | foto: Pixabay

Jak naložit s kapesným pro děti?

Závěr školního roku se blíží a většina dětí dostane za vysvědčení odměnu. Tu finanční jim můžete uložit na spořicí účet. Podrobné srovnání spořicích účtů pro děti naleznete v našem článku...

21/06/2024 | Valerie Koubová| foto: Depositphotos

Air Bank umožňuje ověření přes občanku v mobilu

Air Bank jako první tuzemská banka umožní identifikaci na pobočkách eDokladem, dosud to bylo možné jen na vybraných úřadech státní správy. V článku se také dočtete co vlastně eDoklady přináší občanům, jak je to s možností prokazování totožnosti a další informace k tomuto tématu...

20/06/2024 | Veronika Křivská, zpráva Air Bank a edoklady.gov.cz | foto: Air Bank

Zobraziť všetky články