Rebríček bežných účtov. Ktoré banky ponúkajú najlepšiu ponuku?

12/01/2023 | Michal Mošnička
Článok|Diskusia
Najlepší produkt rebríčku 2022

Na Finparáde nastala aktualizácia rebríčkov najlepších bežných účtov na trhu. Jednotkou je účet od Fio banky, druhé miesto patrí Tatra banke a tretie miesto uzatvára UniCredit Bank. Rozhodujúcim parametrom boli nízke náklady na vedenie účtu, transakcie a služby, ďalej technologická ponuka banky vrátane pokrytia bankomatmi a pobočkami. To vyplýva z analýzy spoločnosti Scott & Rose, ktorá prevádzkuje hodnotiace portály pod značkou Finparáda.

Metodika tvorby rebríčkov bežných účtov:

Rebríček porovnáva bežné účty a balíčky produktov a služieb bánk vrátane pobočiek zahraničných bánk v Českej republike. Hodnotené sú nasledujúce kritériá: cena/náklady na vedenie bežného účtu - váha 35%, možnosti a nové technológie v rámci priameho bankovníctva - váha 30%, komplexnosť ponuky účtu/banky - váha 15%, dostupnosť (pobočky/bankomaty/vkladomaty) - váha 15% a zrozumiteľnosť cenníka/internetových stránok - 5%.

 

Rebríček bežných účtov za december 2022

 

TOP bankové účty          
Poradie   Banka Produkt Odborné hodnotenie  
1. miesto Fio banka Fio banka Fio osobný účet  
2. miesto Tatra banka Účet pre modrú planétu  
3. miesto UniCredit Bank UniCredit Bank Účet START  

Zdroj: Finparáda.sk

Z porovnaní vyplýva, že medzi najvýhodnejšie bežné účty na slovenskom trhu patrí bežný účet od Fio banky, Tatra banky a UniCredit Bank. Každý z TOP účtov môže osloviť svojich klientov. Zatiaľ čo účet od Fio banky je nízkonákladový a väčšina poplatkov je zdarma, obdobne nákladovo výhodný účet ponúka aj UniCredit Bank, ktorá však disponuje väčšou obchodnou sieťou. U Tatra banky víťazí predovšetkým technológia a digitalizácia.

Prvé miesto patrí nízkonákladovému bežnému osobnému účtu od Fio banky, ktorá má mesačné vedenie účtu, ako aj celkové ročné náklady zadarmo, a to pri modelovom správaní. Banka síce nedisponuje vlastnou bankomatovou sieťou, ale ponúka výbery vo všetkých domácich i zahraničných bankomatoch zdarma, pričom platobná karta musí byť od spoločnosti Visa. S kartou MasterCard sú mesačne zdarma iba dva výbery, ďalšie sú spoplatnené jedným eurom. Banka ponúka štandardnú mobilnú aplikáciu s možnosťou platieb v obchodoch prostredníctvom Google Pay alebo Apple Pay. Nevýhodou platobného styku je absencia okamžitých platieb. Ale ak hľadáte skutočne nízkonákladový účet, tak ste u Fio banky na správnej adrese.

Na druhom mieste sa umiestnil Účet pre modrú planétu od Tatrabanky, ktorý síce nevychádza podľa modelového klienta ako najlacnejší, ale ak si napríklad založíte účet online, máte vedenie účtu na 12 mesiacov zadarmo. Poplatky za vedenie potom klient môže znížiť pri splnení ďalších podmienok. Tatra Banka ale klientom ponúka TOP mobilné bankovníctvo s najväčším počtom funkcionalít na trhu. Veľkou výhodou účtu je ponuka okamžitých platieb. Ak teda klient vyžaduje technologický účet a k tomu ešte zázemie pobočkovej siete s dostatočným počtom bankomatov, je práve pre neho Tatra Banka správnou voľbou.

Na tretie miesto sa prebojoval Účet START od UniCredit Bank, ktorý opäť klientom ponúka nízke náklady na vedenie účtu. Klienti si ale musia dať pozor na výbery z cudzích bankomatov, ktoré sú zadarmo len pre výbery väčšie ako 80 EUR, inak výber stojí 2 EURÁ. A ak hľadáte napríklad technologickú špičku v mobilnom bankovníctve, u tejto banky ju nenájdete. Mobilná aplikácia však klientovi ponúka rýchlu klientsku dostupnosť, tzn. väčšinu dôležitých a opakovane používaných funkcionalít klient získa za minimum klikov alebo času. Napríklad zablokovanie platobnej karty klient uskutoční iba na dva prekliky, priemer u ostatných aplikácií sú tri prekliky, ale napríklad u mBank sa k tejto funkcionalite dopracujete až na päť klikov.

Za priečkou víťazov zostalo mKonto od mBank, ktoré klientom ponúka nízke náklady a tiež štandardnú ponuku mobilného bankovníctva, ale ak potrebujete pravidelne využívať možnosti vkladu na účet, tak tú klientovi banka štandardne neponúka. Banka nedisponuje vlastnou bankomatovou sieťou, ale výbery z bankomatov sú zdarma, a to aj v zahraničí, pod podmienkou výberu nad 70 EUR, inak klient zaplatí 1,3 EURA. Čo sa týka mobilnej aplikácie, tá vychádza podľa hodnotených parametrov ako mierne nadpriemerná.

 

Porovnanie mobilných aplikácií

Pri hodnotení mobilných aplikácií sme primárne vychádzali z analýzy spoločnosti Scott & Rose, ktorú od roku 2017 pravidelne spracovávame, a to na českom aj slovenskom trhu. Základom analýzy je porovnanie cca 180 funkcionalít, kedy hodnotíme, či daná banka funkcionalitu ponúka alebo neponúka, progres v počte nových funkcionalít, počet “jedinečných“ funkcionalít, užívateľská dostupnosť základných funkcionalít, ktorá vychádza z počtu klikov a času potrebných k dosiahnutiu najdôležitejších/ najpoužívanejších funkcionalít, klientska prívetivosť aplikácie - používatelia v Google Play a možnosti zjednávať ďalšie produkty banky. Top mobilnú aplikáciu ponúka z vyššie uvedených kritérií Tatra banka, Slovenská sporiteľňa, ČSOB a VÚB banka. Tatra Banka napríklad ponúka zo 180 sledovaných funkcionalít 127, čo je takmer rovnaký počet ako u najlepšej aplikácie v Českej republike u MONETY Money Bank.

 

Porovnanie bežných účtov z pohľadu nákladov

Do porovnania bežných účtov na Slovensku bolo zahrnutých celkovo 12 bánk, za každú banku bol vybraný jeden bežný účet.

 

Banka a produkt / Parameter Mesačný poplatok za vedenie účtu v € Ročné náklady podľa modelového klienta v € Vklad hotovosti (pobočka / vkladomat) Počet bankomatov
Fio banka / Fio osobný účet 0 0 0 **
UniCredit Bank / Účet START 0 19,0 100 - 500
mBank / mKonto 0 32,5 0
365.bank / Účet 0 48,0 100 - 500 
VÚB banka / VÚB Účet 0/ 3/ 6* 51,0 viac ako 500
ČSOB / ČSOB Pohoda 0/ 3/ 6* 61,0 100 - 500
Raiffeisenbank / Parádny účet 5,5 73,0 100 - 500
Poštová banka / Užitočný účet 5,9 81,8 100 - 500
Tatra banka / Účet pre modrú planétu 0/ 3/ 5/ 7* 95,0 100 - 500
Privatbanka / Privatbanka Konto 4,8 90,6 100 - 500
Prima banka / Osobný účet 4,9 101,8 100 - 500
Slovenská sporiteľňa / SPACE účet 0/ 6* 119,0 viac ako 500

Zdroj: Scott & Rose 12/ 2022. * Ak je pri mesačnom poplatku za vedenie účtu uvedených viac hodnôt oddelených lomítkom, klient zaplatí rôznu cenu podľa nastavených podmienok v danej banke. ** bankomatová sieť v príprave

V Slovenskej republike sú priemerné ročné náklady na vedenie bežného účtu 69,39 EUR.

 

Správanie modelového bankového klienta

(dospelá osoba, ktorá nie je študent ani dôchodca)

Parametre správania - zostatky, transakcie   Hodnota parametra
Priemerný zostatok na účte v EUR   800 EUR
Mesačný príjem na účet v EUR   1 000 EUR
Počet elektronických výpisov z účtu za rok   12
Počet výberov hotovosti z vlastného bankomatu za mesiac   3
Počet výberov hotovosti z cudzieho bankomatu za mesiac   1
Počet výberov hotovosti z bankomatu v zahraničí za rok   2*
Počet platieb kartou u obchodníka v zahraničí za rok   2
Počet prijatých platieb za mesiac   2
Počet jednorazových odchádzajúcich platieb za mesiac   3
Počet odchádzajúcich platieb trvalým príkazom za mesiac   3
Koľkokrát za rok je:    
Zriadený trvalý príkaz k bežnému účtu   1
Zmenený trvalý príkaz k bežnému účtu   2
Zrušený trvalý príkaz k bežnému účtu   1
Zmena limitov platobnej karty elektronicky   1
Celkový objem platieb kartou za mesiac v EUR   240 EUR
Počet platieb kartou za mesiac   6

* 1 výber v EU, 1 výber mimo EU (ekvivalent 80 EUR)

Analýza, z ktorej vychádzajú údaje uvedené v tomto článku, bola spracovaná s využitím verejne dostupných informácií nachádzajúcich sa v cenníkoch a na internetových stránkach jednotlivých bánk, ku ktorým má prístup bežný klient alebo záujemca o daný produkt či službu. Dáta boli spracované v priebehu decembra 2022.

 

A čo na to návštevníci Finparady.sk?

Nasledujúci rebríček je zostavený na základe hlasovania v prehľade bežných účtov návštevníkmi Finparády.sk. Hlasujte tu >>>

Spravodajstvo

Finparada.sk|Finparada.cz

V septembri sme aktualizovali rebríčky sporiacich účtov a termínovaných vkladov

Prvé tri miesta v rebríčku sporiacich účtov obsadili Fio banka, Slovenská sporiteľňa a Privatbanka. Pri termínovaných účtoch sa v rebríčku umiestnili Fio banka, Privatbanka a UniCredit Bank. Toto sú výsledky nového rebríčka bankových vkladových produktov.

19/09/2023 | Michal Mošnička | foto: Shutterstock

Rebríček cestovného poistenia, aké sú najlepšie ponuky?

Na Finparáde sme pred letom doplnili rebríček cestovného poisteniaJednotkou je poistenie od Uniqa poisťovne, druhé miesto patrí  Allianz a tretie miesto uzatvára AXA-ASSISTANCE. Rozhodujúcimi parametrami boli... 

21/06/2023 | Michal Mošnička | foto: Finparáda

Rebríček hypoték na slovenskom trhu v máji 2023

V novom rebríčku hypotekářských úverov obhájila prvé miesto Prima banka, na druhom mieste skončila po novom Fio banka a tretie miesto patrí ČSOB, rovnako ako v jeseni.

30/05/2023 | Michal Mošnička | foto: CENTURY21

Přehled dluhopisů na Finparádě za měsíc září

Dluhopis, nebo také obligace či bond, je druh cenného papíru, který je pro investory jednou z možností zhodnocení peněz a pro vydavatele možností, jak si výhodně zajistit dlouhodobější zdroj financování. Na Finparádě se zaměřujeme na dluhopisy od finančních společností a bank. Kterým dluhopisům bude končit upisovací období a jaké jsou nové dluhopisy na Finparádě? Přinášíme přehled dluhopisů za měsíc září...

29/09/2023 | Tomáš Smetana | foto: Shutterstock

Denní zprávy

Zajímá vás svět finančních produktů a služeb, ale i ekonomická témata? Každý všední den pro vás připravíme přehled těch nejzajímavějších informací a novinek z finančního trhu za den předchozí. Sledujte naše pravidelné denní zpravodajství na Finparádě.cz, ve kterém najdete veškeré důležité zprávy na jednom místě...

28/09/2023 | Redakce Finparády.cz | foto: Finparáda.cz

Kníže Václav nejen jako vládce, světec, ochránce, ale svatováclavský dukát patří k nejpopulárnějším českým mincím

První české zlaté mince, kterým se říkalo dukáty, nechal razit sám „Otec vlasti“ Karel IV. Když pak na český trůn nastoupili Jagellonci, vůbec poprvé se v jejich reliéfu objevila postava svatého Václava, patrona českých zemí. Obsah zlata v dukátech byl bedlivě kontrolován, a tak patřily k nejspolehlivějším mincím své doby...

28/09/2023 | Michal Mošnička | foto: iStock

Zobraziť všetky články